Menu

Ingredienser

+

Gör så här


Denna Tortellini a la ”Carbonara” är en smakrik och mättande rätt som fungerar perfekt även vid krissituationer. Den kan tillagas utan färskt vatten och är enkel att laga på stekhäll, i kastrull eller ugn. Med fyllig bechamelsås, vegansk proteinfyllning och kryddor får du en rätt som ger både energi och matglädje – ett säkert val för förskola, skola och äldreomsorg när resurserna är begränsade.

...

Förberedelser

  1. Gör så här

    • Blanda Bechamel med vatten och häll över Tortellinin. Låt svälla i 4 timmar. 
    • Häll vätska/spad över det torkade proteinet så att det täcker. Rör ner chilipurén så den löser sig i vätskan. Låt svälla i 10 minuter. 
    • Hetta upp stekhällen med olja och fräs löken och proteinet. Tillsätt Knorr Brynt Lökfond, Knorr Umami samt tortelliniblandningen. Sänk till medelvärme och låt koka i ca 10 minuter. Smaka upp med salt och svartpeppar.
Produkter
Recept
Favoriter
Meny